English Arabic German Turkish

Özel Haber

 

  Ana Sayfa     Foto Galeri     Video Galeri     Mahalmi Sözlük     Şiirler     Aydınlarımız     Mahalmi Edebiyatı  
  You are here:  Anasayfa
Ter'uziy Sezonu Açıldı PDF Yazdır E-posta
Yazar Abdulkadir ALTAY   
Pazartesi, 01 Temmuz 2013 18:40

Özellikle Midyat ve çevresinde yaygın olarak yetiştirilen bölgeye has bir çeşit salatalık olan "Ter'uziy" pazarlarda yerini almaya başladı. Yöre insanının, taze olarak tükettiği gibi turşuluk olarak da değerlendirilen ter'uziy daha çok Mahallemilerin* yetiştirdiği ve pazarladığı bir üründür. Ter'uziy düşkünleri, sabahın erken saatinde pazara gidip tarladan yeni toplanmış teruziyleri seçmek zorundadır.

 

 

Boy boy olarak ayrılan ter'uziyler küçükten büyüğe doğru farklı fiyatlarla satılmaktadır. En makbulü küçük olanlardır. Pazara gitmeye vakti olmayanlar Midyat-Mardin karayolu üzerinde Derizbineliler tarafından kurulmuş çardaklardan alabilirler.Mahallemiler:Midyat ve civarındaki köylerde yaşayan Arap kökenli vatandaşlardır.


Midyat Ter'uzi Borsası
Bugünlerde Midyat köy pazarlarında hareketlilik var. Adeta bir borsa kurulmuş. Ter'uzi borsası. Sabah saat 7.30'da açılan Ter'uzi borsası saat 12.00'a kadar açık kalır. Daha çok Deyrizbine (Acırlı), Akfarhuvar (Gelinkaya), Akfar'allab (Yolbaşı) ve Riş (Düzova) köylerinin tarlalarından taze toplanmış ter'uziler çuvallarda pazara getirirlir. Çuvallar daha yere inmeden pazarlık başlar.


Sıkı pazarlıklardan sonra varılan anlaşma sonucu çuvallar açılır ve ter'uziler seçilmeye başlanır. Küçük boydaki ter'uziler özenle seçilir, tartılır. Sonra bu ter'uziler turşu yapılmak üzere hemen eve götürülür. Çünkü tazeliğini kaybetmeden tuşusu kurulan ter'uzi daha lezzetli olur. Büyük boydaki ter'uziler düşük fiyattan satılır. Küçük boydaki birinci kalite ter'uziler 1 TL'den alıcı bulurken, 'accor 1,5 TL'den,  diğer boylardaki ter'uziler boy ve kalitesine göre farklı fiyatlarladan alıcı bulur. Bu aralar yeni yetişmeye başlayan kavunun kilosu 1 ila 1,5 TL'den satılıyor. Öğle ezanına doğru pazarda ter'uzi kalmaz. Yakında pazarda "Batteh" (kavun) borsası daha etkin olacak.

 

Pazar, 28 Haziran 2015 11:04 tarihinde güncellendi
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_counterBugün80
mod_vvisit_counterDün186
mod_vvisit_counterBu Hafta1118
mod_vvisit_counterBu Ay4957
mod_vvisit_counterToplam1284980
Şu anda 17 ziyaretçi çevrimiçi
Top