English Arabic German Turkish

Özel Haber

 

  Ana Sayfa     Foto Galeri     Video Galeri     Mahalmi Sözlük     Şiirler     Aydınlarımız     Mahalmi Edebiyatı  
  You are here:  Anasayfa
Köy Okulu Öğrencileri PDF Yazdır E-posta
Yazar Abdulkadir ALTAY   
Cumartesi, 03 Ocak 2015 06:27

Türkiyede bir kaç yılda büyük değişimler yaşandı. Çocukluğumuzdaki öğrencilik ile günümüzdeki öğrencilik arasında da çok büyük farklılıklar var. Şimdiki çocukların üst başındaki kıyafetten, çantasına ve çantasındaki kitap, defterlere kadar her şey yeni ve güzel. Oysa bizim çocukluğumuzda, sahip olduğumuz herşey büyüklerimizin eskittiği eşyalardandı. Büyüklerimize dar gelen elbiseler, mezun olan abi veya ablalarımızın çanta ve kitapları bize miras kalıyordu. Büyüklerimiz bu eşyalarını titiz kullanmış ve eşya yıpranmamışsa değmeyin keyfimizeydi. Sarı saman kağıdından defter ve kitaplarımız vardı.


Kalitesiz, Çin malı kalem ve boyalarımız vardı. Deftere dokundurmaya korkardık. Zira hemen kırılıverirdi bin bir zahmetle açtığımız kalem uçları. Silgilerimiz ise ayrı dertti. Dayanıksız sarı saman kağıdından olan defterimiz kalitesiz lastik silgilerle hemen yıpranırdı. Silgi satın alamayanlar ya bir araba lastiğinden bir parça koparır yada parmak uclarını kullanırlardı. Kış mevsiminde her sabah, harbe giden savaşçıların ellerindeki kılıç ve mızraklar gibi her öğrencinin elinde bir kalın odun veya sobayı tutuşturmak için çalı çırpı olurdu. Bu odunlar, görevli öğrenci veya sınıf başkanı tarafından kontrol edilirdi. Az odun getirenler öğretmene şikayet edilirdi. Öğretmenden korkan veya öğretmenin gözüne girmek isteyen çocuklar, ana-babalarından gizli bir şekilde odunluktaki en kalın odunu seçip okula getirirlerdi.  Öğretmenden bir aferin almak ayrı bir mutluluktu. Sobayı, genellikle nöbetçi öğrenci yakardı. Ama genellikle soba yakmakta ustalaşmış birileri olurdu. Bu soba yakma işindeki en önemli sorun çakmak veya kibrit bulmaktı. Ya evdeki çakmak gizli getirilip soba yakıldıktan sonra eve geri götürülür veya utana sıkıla, korka korka lojmanda oturan öğretmenin kapısı çalınır kibrit istenirdi. Meşe yaprakları sobayı tutuşturmak için kullanılırdı.


Bu yapraklar yanarken öyle keskin bir koku ve yoğun duman çıkarır ki sobayı yakanların üstü başı is olur, gözleri yaşarırdı. Üstlerine sinen koku da işin cabası olurdu. İçeriye dolan dumanı çıkarmak için kapı ve penceler açılırdı. Ama içerisi  buz keserdi. İşin en kötü kısmı isten kararan ellerin yıkanması idi. Zira su bulmak ayrı bir dertti. Yakındaki kuyudan su çekip, buz gibi havada ellerinizi yıkarsınız ama bir türlü isi çıkaramazsınız. Çare yerdeki donmuş topraktan bir parça alıp ellerinizi onunla oğuşturmaktır. Soğuktan derin çatlaklar oluşmuş ellerden bu isler kısmen çıkar ama çoğu bu çatlaklarda kalırdı. En büyük korku, ilk derste temizlik kolu üyesinin kontrolunden geçmektir. Çünkü siyah önlük üzerine giyilen beyaz yaka, el, tırnak ve mendilin temizlik kontrolü yapılırdı. Elleri, tırnakları veya mendilleri temiz olmayanların adları kara tahtaya yazılırdı. Bu öğrenciler, genellikle meşe odunundan yapılma "hak yemez haydar" ile ödüllerilirlerdi.(!)

Köy okulu öğrenciliğinin zor tarafaları olsada çok güzel ve keyifli tarafları da vardı. Çayır çayır yanan sobanın üstüne, sonbaharda topanmış ve kurtlanıp bozulmasın diye çamura gömülmüş meşe palamutları dizilirdi. Kavrulan palamutların nefis kokusu sınıfı doldururdu. Kavrulan palamutları kokusunu alan herkesle paylaşıp afiyetle yerdik.

Cumartesi, 03 Ocak 2015 08:38 tarihinde güncellendi
 

Yorumlar  

 
0 #1 naif demir 2015-01-08 20:37 gerçekten köy hayatı çok tatlıydı şimdi aileler aynı odada bir biriyle konuşmuyor herkes kendi internetiyle konuşuyor Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_counterBugün89
mod_vvisit_counterDün186
mod_vvisit_counterBu Hafta1127
mod_vvisit_counterBu Ay4966
mod_vvisit_counterToplam1284989
Şu anda 29 ziyaretçi çevrimiçi
Top