English Arabic German Turkish

Özel Haber

 

  Ana Sayfa     Foto Galeri     Video Galeri     Mahalmi Sözlük     Şiirler     Aydınlarımız     Mahalmi Edebiyatı  
  You are here:  Anasayfa
Tabii Köy Hayatı ve Teknoloji PDF Yazdır E-posta
Yazar Abdulkadir ALTAY   
Cumartesi, 03 Ocak 2015 08:38

Teknoloji hayatımıza girmeden önce köy hayatı çok canlıydı. Dün köye gittim. Sanki köy boşaltılmış gibi sessizdi. Nedenini düşünüp araştırdığımda  havaların soğuk olması değilde insanlarımızın evlerinde televizyon başında veya ellerinde telefonlarına gömülüp kaldığını gördüm. Teknoloji en ücra yerlere kadar hastalıklarını sirayet ettirmiş.
Oysa eskiden öyle değildi. En soğuk kış günlerinde bile köy cıvıl cıvıldı. Güneşli bir yeri mesken tutan çocuklar, gençler ve yaşlılar olurdu. Havaların yağışlı olduğu zamanlarda bir 'akde (abbara) altı bulunur orada sohbetler edilir veya oyunlar oynanırdı.

 


Rığe denilen taş bilyelerle oynanan oyunlar, topaç çevirme, mıhtıboye denilen saklambaç, ışkavkale raddayna denilen çizgi çizme ve çizgileri saklama oyunu gibi bir çok oyunlar oynanırdı. Bu oyunlar sırasında yapılan şakalar, espiriler, hazzora denilen bilmeceler kültürümüzü yeni nesillere taşırdı. Büyüklerin anlattığı hikayeler ve anılarla tecrübelerini yeni nesillere aktarırlardı. Karlı günlerde köylüler toplanır helle denilen karda siz sürmeye dayalı ava çıkarlardı. Bütün bunlar köy hayatını canlı ve eğlenceli kılardı. Ama şimdi malesef kendi kültürümüzden uzak,  cansız, heyecansız, monoton bir hayat köylerimize bile hakim olmuş.

 

Pazar, 04 Ocak 2015 06:31 tarihinde güncellendi
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_counterBugün90
mod_vvisit_counterDün186
mod_vvisit_counterBu Hafta1128
mod_vvisit_counterBu Ay4967
mod_vvisit_counterToplam1284990
Şu anda 24 ziyaretçi çevrimiçi
Top