English Arabic German Turkish

Özel Haber

 

  Ana Sayfa     Foto Galeri     Video Galeri     Mahalmi Sözlük     Şiirler     Aydınlarımız     Mahalmi Edebiyatı  
  You are here:  Anasayfa Köşe Yazarlarımız
KÖŞE YAZARLARI
UTANGAÇ ADAM PDF Yazdır E-posta
Yazar Yahya Oğuz   
Perşembe, 10 Nisan 2014 18:24

Suyun çöldeki oranı  kadar cesur, fakat fırsat tepmede en cömert  olan utangaçlardandı. Yalnızlığı dibine kadar yaşardı tüm utangaçlar gibi. Evde yalnız, sokakta yalnız, kalabalıkta yalnız… Kimsenin yüzüne bakamaz, kimseyle göz göze gelemezdi. Bir gelse domates gibi kızarırdı. ‘Ahmet, ne oldu sana?’ derlerdi de kırmızının en kapalı tonuna boyanırdı sanki. Lavaboya kaçardı hemen yüzünü söndürmek için. İş yerinde kimin borç paraya ihtiyacı varsa, kendilerini kırmayacağını bilerek önce ona gelirlerdi. Çoğu zaman istediklerinden fazlasını borç verirdi istemeden ve sonradan pişman olacağını bilerek. Çoğu öderdi borcunu ama bir kısmı da sürekli onu kullanırdı. Zeynel Bey mesela toplamda aşağı yukarı beş bin lira borç almıştı da bir yıldır hiç sözünü bile etmemişti. Kimseyi kıramaması sebebiyle herkes onu iyi bir insan olarak tanırdı gerçi. Ama iyilik dokunduğu en son kişi kendisi ise neye yarardı insanın iyiliği?

 
HADİ UYANDIR BENİ PDF Yazdır E-posta
Yazar Yahya Oğuz   
Cumartesi, 15 Şubat 2014 09:56

HADİ UYANDIR BENİ

Kısa boylu ve dana gözlü olan, karyolaya bağlı adamı yakasından tutup sarstı:

- Aptallığı bırak. Söyle artık nereye koydun şu piyango paralarını?

Yediği darbelerden yüzü gözü tanınmaz halde kafasını iki yana salladı karyolaya bağlı adam:

- Size dedim, neyden bahsettiğinizi bilmiyorum. Neden anlamıyorsunuz?

Salı, 04 Mart 2014 05:41 tarihinde güncellendi
 
BENEKLİ KÜLTÜR MANTARI PDF Yazdır E-posta
Yazar Yahya Oğuz   
Salı, 12 Kasım 2013 13:50

Doğrulmamla parlak ışıktan başka şey göremeyen iki adet gözümün içinde bulunduğu başımı sert bir şeye çarpmam bir oldu. Tekrar sırtüstü uzanıp sağ tarafıma dönmeye çalıştığımda bir engelle karşılaşınca olmayacağını anlayıp sol tarafıma doğru kendimi hafifçe zar zor yuvarladım.  Gözlerimdeki o ışık kaybolduğunda bu kadar güzel olur diyebileceğim bulanık bulutlar geçti üstümden. Bir hayal mi görüyordum yoksa ölmüş de mezarda mı duruyordum? Ölmüş olmamam gerekiyor. Ben yani...! Bir dakika, benim adım neydi? Ölmüşsem nasıl ölmüştüm, hayatım nasıl geçmişti? Ona dair tek bir anım bile yoktu. Acaba bir haltlar işlemiş miydim?  Eyvah ki eyvah! Hiçbir şey bilmiyordum. Şimdi sorgu melekleri gelse nasıl cevap verebilecektim? Onlar ki bir ipin bile hesabını sorarlarmış. Sorulan sorulara ‘pas’ desem acaba anlayışla karşılarlar mı? Tövbe tövbe! Ben neler saçmalıyorum böyle?

Salı, 12 Kasım 2013 13:54 tarihinde güncellendi
 
YANIBAŞIMIZDAKİ KAYIP HUZUR PDF Yazdır E-posta
Yazar Abdulkadir ALTAY   
Cuma, 19 Temmuz 2013 07:18

Şehir hayatının koşuşturması içinde kaybolup gidiyoruz. Bu kaybolma öyle bir kayıptır ki beraberinde dostlarımızı, huzurumuzu, neşemizi hatta bazen hayatımızın en önemli parçası olan ailemizi de alıp götürüyor, unutturuyor veya onlara bile tahammül edemez hale getiriyor. Yaşadığımız boşluk, bizde stres denilen anlamsız gerginliği oluşturuyor.

Çarşamba, 04 Aralık 2013 13:54 tarihinde güncellendi
 
SUSUZ TOPRAKLARIN VERİMLİ ÇOCUKLARI PDF Yazdır E-posta
Yazar Abdulkadir ALTAY   
Cuma, 12 Temmuz 2013 07:40

Size çocukluğumda çobanlık yaparken çektiğimiz susuzluğu ve bu susuzlukla başa çıkmak için yaptıklarımızı anlatacağım. Tabii susuzluğu en çok yaşadığımız yaz ayalarını hiç unutmam.

Yöremiz kurak olduğundan su kaynakları yok denecek kadar azdır. Hatta bizim köyde su kaynağı yoktur denebilir. Çevredeki tek su kaynağı, komşu köy Teffe (İçören-Savur) arazilerinde yer alan “Keşkê” mevkiinden çıkan sudur. Bu su yüzyıllardan beri borular yoluyla köyümüze kadar getirtilirdi. Bu su, önceleri iki çeşmeden, sonra tek çeşmeden akarak köy insanın içme, temizlik ve hayvan sulama ihtiyaçlarını karşılardı.

Cuma, 12 Aralık 2014 11:36 tarihinde güncellendi
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 Sonraki > Son >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_counterBugün84
mod_vvisit_counterDün186
mod_vvisit_counterBu Hafta1122
mod_vvisit_counterBu Ay4961
mod_vvisit_counterToplam1284984
Şu anda 37 ziyaretçi çevrimiçi
Top